rajsli ilona

Vadász utca 12. Óbecse

Mob.: 0641964568
Tel.: 021 811 648

Született: Óbecse, 1957. február 24.

Oklevelek:

• ·1982: Magyar nyelv és irodalom tanár, ÚE, BTK, Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék,Újvidék
  • 1988: A nyelvtudományok magisztere (A magiszteri dolgozat címe: Az igei és igenévi alaptagú szószerkezetek az Apor-kódexben), ÚE, BTK, Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék, Újvidék
  • ·1993: A nyelvtudományok doktora (A doktori disszertáció címe: Az elbeszélő prózastílus nyelvi alapjai a XVI. századi magyar szépprózában) ÚE, BTK, Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék, Újvidék

Foglalkozás: egyetemi tanár

Szakterület: nyelvtörténet, dialektológia, szociolingvisztika

Munkahely:

• Újvidéki Egyetem, Bölcsészettudományi Kar, Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék, Újvidék
  • Kurzusok: Alapstúdiumon: A történeti nyelvtudomány alapjai; Magyar nyelvtörténet; Dialektológia, Nyelvjárási szövegek.
  • Mesterfokozaton: Nyelvtörténeti szövegek elemzése
  • Doktori fokozaton: Diakrón frazeológia

PUBLIKÁCIÓK

Önálló tudományos kötetek:

1. Az elbeszélő prózastílus nyelvi alapjai a XVI. századi magyar szépprózában. Betli BT. Szeged. 1994.
  2. Nyelvemlékeink I. Nyelvtörténeti tanulmányok. Betli BT. Szeged, 1994.
  3. Nyelvemlékeink II. Az Apor-kódex szótára. Betli BT Budapest, 1996.
  4. A tiszai népi halnevek nyelvtörténeti bemutatása. Rubicon, Becse, 1998.
  5. Múltbéli tájak üzenete. Rubicon, Becse, 2001.
  6. Szólások és közmondások Pázmány Péter nyelvhasználatában. Trend Kiadó, Óbecse, 2009.
  7. Diakrón nyelvi metszetek. Nyelvtörténeti tanulmányok. Bölcsészettudományi Kar‒Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium, Újvidék, 2013.

Tanulmányok:

1. A vajdasági magyarok kódváltási stratégiái. In: Jezici, kulture u vremenu i prostoru I. Tematski zbornik. Urednik: Snežana Gudurić, Filozoski fakultet Novi Sad, 2012, 239‒244.

2. A vajdasági magyar beszélők kódváltásainak pragmatikai kérdései. In: Diskursi manjinskih jezika, knjizevnosti i kultura u Jugoistocnoj i srednjoj Evropi II. Zbornik radova. Urednik: Miroslav Dudok, Novi Sad: Filozofski fakultet, 2014. 159‒170.

3. The role and position of Franz Miklosich in the history of research on loanwords in Hungarian. In: Miklosichiana bicentenaria. Зборник у част двестагодишњице рођења Франца Миклошича.Уредници:Јасмина Грковић-Мејџор, Александар Лома.Београд: Српска академија наука и уметности. 2013. 407‒423.

4. A vajdasági magyar tájszavak szláv rétegeiről. In: Jezici, kulture u vremenu i prostoru II/2. Glavni urednik: Snežana Gudurić, Filozofski fakultet, Novi Sad, 2013., 213‒221.

5. Egy 18. századi levél Bajsa történetéből. In: Hungarológiai Közlemények. 2014/3. 94‒105.

Szervezeti és szerkesztőbizottsági tagság: Felvételi- előkészítő bizottsági és akkreditációs bizottsági tagság

Díjak: