Egyetemi Nyelvészeti Napok
Az Egyetemi Nyelvészeti Napokról
Az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Karának Magyar Nyelv és Irodalom Tanszéke 1993 óta rendez önállóan nyelvészeti konferenciát. 1993. okt. 27-én a dr. Matijevics Lajos-emléküléssel indult a tudományos konferenciasorozat. Ezt követte 1994. nov. 23-án a Bárczi Géza-emlékülés. 1996. okt. 23-án és 24-én dr. Penavin Olga tiszteletére rendeztük meg Az egyetemi nyelvészeti oktatás és nyelvészeti kutatás útjai című tanácskozást, ekkor használtuk először az Egyetemi Nyelvészeti Napok gyűjtőnevet. 1997-ben és 1999-ben Bárczi Géza Egyetemi Nyelvészeti Napok volt a rendezvény megnevezése, 2001-ben pedig Penavin Olga Egyetemi Nyelvészeti Napok.
A nyelvészeti konferenciák általában a nyelvészeti kutatás, a nyelvoktatás, a nyelvhasználat, a fordítás, a nyelvi stílus kérdésköréhez kapcsolódtak tematikájukkal. Erről tanúskodnak az alábbi konferenciacímek: Nyelvi szintek – nyelvészeti horizontok; A délvidéki nyelvészeti kutatások története; Hatékony nyelv- és nyelvészetoktatás; Merre tart a magyar névtudomány? A nyelvészeti kutatás új útjai; Nyelvtanulás – nyelvhasználat – nyelvi szocializáció; A nyelvi elemek stílusértéke; Szaknyelv – terminológia – többnyelvűség; A nyelvújítás időszerűsége; A beszéd módozatai; A mai vajdasági magyar nyelvhasználat kérdései; A magyar nyelvtan tanítása; A frazeológia és a fordítástudomány; A magyar nyelv és az indoeurópai nyelvek.
Az utóbbi évek kivételével a Magyar Tanszék nyelvészeti konferenciáján átlagosan 15-16 előadó vett részt, 2013-ban 24, 2014-ben pedig 35 részvevője volt a rendezvénynek. Hagyományosan zömmel hazai előadók szerepelnek az Egyetemi Nyelvészeti Napokon és csupán néhány külföldi. 2014-ben viszont a külföldi (magyarországi, szlovákiai, kárpátaljai, romániai) előadók száma meghaladta a hazaiakét – ilymódon teljes Kárpát-medencei körképet nyújtva a témára vonatkozó magyar nyelvészeti kutatásokról.