Magyar Nyelvi Központ
MAGYAR NYELVI KÖZPONT
Az Újvidéki Egyetem BTK Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék kötelékében 2013 februárjában megalakult a Magyar Nyelvi Központ, mely 2014-től az épület 265-es termében székel. Vezetője dr. Andrić Edit, helyettes szakmunkatárs Tüskei Vilma, a koordinátor helyettese dr. Pásztor Kicsi Mária.
A Központ meghozta Ügyrendi Szabályzatát, amely lefekteti működésének alapelveit.
A Magyar Nyelvi Központ hatáskörébe az alábbi teendők tartoznak:
– a magyar mint idegen nyelv tanításával kapcsolatos tanfolyamok megszervezése az érdeklődő polgárok részére;
–tanfolyamok szervezése magyar anyanyelvű, de tanulmányaikat szerbül végző személyek számára anyanyelvi kompetenciájuk fejlesztése és a magyar szakterminológia elsajátítása érdekében;
– a magyar mint idegen nyelv/nem anyanyelv vizsga lebonyolítása és bizonylatok kiállítása a magyar nyelvtudás elsajátításának szintjéről;
–nyelvvizsgák szervezése a magyar osztályokban tanító szaktanárok számára a tartományi Oktatásügyi Titkárság rendelkezéseivel összhangban;
– tankönyvek és kézikönyvek írása a magyar mint idegen nyelv tanítására;
– olyan gyakorlati vagy elméleti jellegű kiadványok előkészítése és a kari Tudományos és Oktatási Tanács jóváhagyásával való megjelentetése, amelyek hozzájárulnak a magyar mint idegen vagy környezeti nyelv elsajátításához;
– hasonló bel- és külföldi központokkal való kapcsolatfelvétel és együttműködés kezdeményezése a kari szerveknél;
–terminológiai problémákkal való foglalkozás, szakterminológiai egyeztető-munkálatok;
– nyelvi tanácsadás a mai magyar nyelvhasználat, a köznyelvi normák kapcsán felmerülő gondok esetén (a Kar Tanácsa által hozott árjegyzék szerint);
–fordítási és lektorálási teendők vállalása (a Kar Tanácsa által megállapított árjegyzék szerint).
A magyar mint idegen nyelv elsajátítása iránt érdeklődő polgárok mellett a Központ szolgáltatásait olyan jogi és természetes személyek vehetik igénybe, akiknek szükségük van:
- szakmai tanácsra a mai magyar beszéltnyelvvel illetve az írott nyelvhasználattal kapcsolatban;
- információkra a magyar nyelvi normákra és szabályokra vonatkozóan mind a beszélt, mind az írott nyelv időszerű kérdéseiben;
- terminológiai kérdések megoldására a magyar nyelv sajátos kisebbségi helyzetéből kifolyólag Vajdaságban;
- szerb szövegek magyar fordítására;
- magyar szövegek szerb fordítására;
- magyar szövegek lektorálására.
A Központ által szervezett anyanyelvi kurzusokat a magukat magyarnak valló, de tanulmányaikat szerb nyelven folytató hallgatók látogathatják, akik az Újvidéki Egyetem diákjai.
A Magyar Nyelvi Központ az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Karának épületében fejti ki tevékenységét. Elérhetőségeink:
postacím: dr. Zoran Đinđić 2., 21000 Novi Sad
e-mail cím: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Link 1: http://ujvidekimagyartanszek.ff.uns.ac.rs/index.php/magyar-nyelv-es-irodalom-tanszak/magyar-nyelvi-koezpont
Link 2: http://www.ff.uns.ac.rs/fakultet/fakultet_centar_za_madjarski.htm
Magyar mint idegen nyelv oktatása
A Magyar Nyelvi Központ kidolgozott egy, a Közös Európai Referenciakereteken (TheCommonEuropeanFrameworkofReferenceforLanguagesal) alapuló nyelvoktatási programot.
A Központ által szervezett magyar mint idegen nyelvi tanfolyamokra az alábbi személyek jelentkezhetnek:
- azok az egyetemi hallgatók, akik nem vallják magukat magyarnak, és akiknek a szülei nem magyarok, illetve, akik homogén szerblakta környezetben élnek,
- a magukat magyarnak valló hallgatók, akik azonban nem jártak magyar iskolába,
- Szerbia állampolgárai, akiknek anyanyelve nem magyar,
- külföldi egyetemi hallgatók, akik heterogén nemzeti környezetben szeretnék elsajátítatni a magyart mint idegen nyelvet és egyben megismerkedni a vajdasági kultúra sajátosságaival,
- külföldi egyetemi hallgatók, akik a nemzetközi cserediák programok és projektumok keretében tartózkodnak Újvidéken (Zágrábi Egyetem, Maribori Egyetem stb.)
A Központ keretében a magyarnak mint idegen nyelvnek az oktatása az európai referenciakeret által előírt minden szintjén folyhat:belépő szint (A1), alapszint (A2), küszöbszint(B1), középszint(B2), haladó szint (C1), valamint mesterfok (C2).
A1 (BELÉPŐ) SZINT
KINEK SZÓL: kezdőknek, akik sohasem kerültek kapcsolatba a magyar nyelvvel.
CÉL: ezen a szinten a magyar nyelvvel való ismerkedés mellett az alapvető nyelvi készségek kialakítása a cél. Az alapszókincs és a kezdetleges kommunikációhoz szükséges nyelvtani szerkezetek, nyelvi ismeretek elsajátítása. Az egyes témaköröknek megfelelően a jelöltnek meg kell tanulnia, hogyan juthat az alapvető információk birtokába, tudnia kell kérdéseket feltenni, a kérdésekre adott válaszokat meg kell értenie és ki kell szűrnie az őt érdeklő adatokat. Meg kell tanulnia azt is, hogy amennyiben nem érti a választ, hogyan tegyen fel tisztázó kérdéseket.
A2 (ALAP)SZINT
KINEK SZÓL: kezdőknek, de akik már megismerkedtek a magyar nyelv jellegével és kisebb szókinccsel is rendelkeznek.
CÉL: ezen a szinten is az alapvető nyelvi készségek kialakítása a cél. Az elsajátított szókincs bővítése, a kezdetleges kommunikációhoz szükséges nyelvtani szerkezetek, nyelvi ismeretek elsajátítása.
B1 (KÜSZÖB)SZINT
KINEK SZÓL: akiknek van alapfokú magyar nyelvtudásuk (A szint), családjukban otthon magyarul beszélnek, de ők maguk csak kis mértékben sajátították el a nyelvet.
CÉL: a mindennapi élethelyzetekben és szakmai tevékenység során előforduló egyszerű, magyar nyelvi kommunikációhoz szükséges ismeretek kialakítása. A tanuló megismeri a magyar nyelvű beszédközösség legelemibb mindennapi kommunikációs és kulturális szokásait.
B2 (KÖZÉP)SZINT
KINEK SZÓL: alapfokú magyar nyelvtudású (B1 szint), nyelvi ismereteiket és kommunikációs készségüket fejleszteni kívánó személyeknek.
CÉL: a mindennapi élet és szakmai tevékenység során előforduló, az önálló magyar nyelvi kommunikációhoz szükséges ismeretek kialakítása. A tanulónak meg kell értenie az összetettebb konkrét vagy elvont témájú szövegek fő gondolatmenetét, a szakterületének megfelelő szakmai beszélgetéseket is beleértve. Folyamatos és természetes módon olyan szintű normális interakciót tudjon folytatni anyanyelvű beszélővel, hogy az egyik félnek sem megterhelő. Világos, részletes szöveget tudjon alkotni sokféle témában, és ki tudja fejteni véleményét egy-egy aktuális témáról úgy, hogy egyúttal részletezi a különböző lehetőségekből adódó előnyöket és hátrányokat.
C1 (HALADÓ)SZINT
KINEK SZÓL: középfokú magyar nyelvtudású személyeknek (B szint), akik a családban sajátították el a nyelvet, esetleg az alsó osztályokat magyar nyelven végezték el, vagy pedig középfokú nyelvvizsgát tettek.
CÉL: a tanuló magabiztosan használja a magyar nyelv teljes eszköztárát a mindennapi élethelyzetekben és szakmai tevékenység során.
C2 SZINT (MESTERFOK)
KINEK SZÓL: aki csiszolni, tökéletesíteni szeretné magasfokú magyar nyelvi ismereteit, tehát akinek már C1-es szintű nyelvtudása van.
CÉL: a tanuló könnyedén megért mindent, amit hall vagy elolvas. Koherens beszéd formájában össze tudja foglalni az írott vagy hallott szövegekből kiszűrt információkat, felidézve az érveléseket és leírásokat. Spontán módon tudja kifejezni magát, folyékonyan és pontosan, az apróbb jelentésárnyalatok megkülönböztetésével.
*
* *
A tanfolyam befejeztével a résztvevők nyelvvizsgát tesznek, és az elért eredményről a Központ bizonylatot állít ki számukra a megfelelő nyelvi szint elérésére vonatkozóan.