molnar csikos laszlo
Elérhetőségek:

Levelezési cím: 24430 Ada, Karađorđe u. 101.

Tel.: 024-853-225

Született: Zenta, 1950. február 17.

Oklevelek:

• ·1973: magyar nyelv és irodalom tanár, ÚE, BTK, Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék,Újvidék
  • 1976: a nyelvtudományok magisztere (A magiszteri dolgozat címe: A magyar mint Vajdaság SzAT két- és többnyelvű községeinek egyik hivatalos nyelva), ÚE, BTK, Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék, Újvidék
  • ·1986: a nyelvtudományok doktora (A doktori disszertáció címe: A melléknévi igeneves szerkezet transzformjai a magyarban.) ÚE, BTK, Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék, Újvidék

Foglalkozás: egyetemi tanár

Szakterület: magyar nyelvtudomány

Főbb kutatási területei: magyar mondattan, szociolingvisztika, kontrasztív nyelvészet, nyelvművelés, etimológia.

Munkahely:

• Újvidéki Egyetem, Bölcsészettudományi Kar, Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék, Újvidék
  • Alapstúdiumi kurzusok: Az egyszerű mondat, Fonetika, Fonológia, Beszédművelés, Beszédmondatok, Magyar stilisztika (német és angol szakosoknak).
  • Doktori stúdium: Összetett szintagmák a mai magyar nyelvben.

PUBLIKÁCIÓK

Önálló tudományos kötetek:

A mai vajdasági magyar nyelv mondattani kérdései, Újvidék, 1987., a Magyar Nyelv, Irodalom és Hungarológiai Kutatások Intézete

A melléknévi igeneves szerkezet transzformjai a magyarban (Transformi participijalne konstrukcije u mađarskom), Újvidék, 1988., a Magyar Nyelv, Irodalom és Hungarológiai Kutatások Intézete

Munkahelyi és munkáskétnyelvűség, Újvidék, 1990., a Magyar Nyelv, Irodalom és Hungarológiai Kutatások Intézete

Hogy is mondjam? (nyelvművelő írások, Újvidék, Forum, 1993.

Böngészések nyelvhasználatunk eszköztárában, Újvidék, 1993., Jugoszláviai Magyar Művelődési Társaság

Gyerünk a nyelvi játszótérre!, Budapest, 1996., Betli bt.

Nevek és szavak nyomában, Újvidék, 2001., Jugoszláviai Magyar Művelődési Társaság

Srpsko–mađarski rečnik, Beograd, 2007., Agencija «Matić»

Divatszavak. Budapest, 2009., Tinta Könyvkiadó

Tanulmányok (5):

A magyar nyelv helyzete Jugoszláviában, Magyar Nyelvőr, 113. évf., 162–175.

A nyelvi változás természetéről,  Tanulmányok (különszám), 2000., Újvidék, Magyar Tanszék, 127–134.

Az összetett mondat jelenlétének szükségessége a beszédtevékenységben, Hungarológiai Közlemények, 78-79. sz., 21–45.

Regionalitás és köznyelviség napjainkban, in: IV. Dialektológiai Szimpozion, Szombathely, 2002., Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola, 189-192.

A magyar tudományos nyelv helye a világban, Tudástérkép – Vajdasági Magyar Tudóstalálkozó 2014, Újvidék, 2014., Vajdasági Magyar Akadémiai Tanács, 18–26.

Szervezeti és szerkesztőbizottsági tagság:

Nemzetközi Magyar Filológiai Társaság, Szarvas Gábor Nyelvművelő Egyesület, Anyanyelvi Konferencia, Termini Magyar Nyelvi Kutatóhálózat, Verbi Nyelvi Kutatóműhely, Tartományi Szövegegyeztető Bizottság, Körkép (helyi lap)

Díjak:

1991. Szarvas Gábor-díj