Filmkultúra, nyelvészet, szemantika
Hungarológiai Közlemények 2016/1
A Magyar Tanszék tudományos folyóirata, a Hungarológiai Közlemények 2016. évi 1. számának tanulmányai két témakört ölelnek fel: filmkultúrával, valamint nyelvészet és szemantika összefüggéseivel foglalkoznak.
GELENCSÉR Gábor Népszerű filmkultúra az államszocializmus korában címmel a magyar bűnügyi film történetét mutatja be, jellegzetességeit vázolja. PIELDNER Judit Bódy Gábor és Jeles András filmművészetére fókuszálva a magyar avantgárd filmben megjelenő hang-kép kapcsolatok viszonylatrendszerét vizsgálja.
TOLCSVAI NAGY Gábor Kognitív szemantika (Bevezetés és esettanulmány az igéről) című tanulmányában a kognitív szemantika alapfogalmait járja körül, majd ennek megfelelően az ige általános és magyar jelentését vázolja. RAJSLI Ilona a XVI‒XVII. századi szomatikus frazémák szerkezeti és szemantikai kérdéseit tárja fel. LUKÁCS András magyar nyelvű útikönyvek elemzésével foglalkozik, a római toponimák előfordulásának változatairól értekezik. ANDRIĆ Edit kutatásának középpontjában a nyelvi kölcsönhatások állnak, dolgozatában kimutatja, milyen szerb alaktani és mondattani hatások érik a vajdasági magyar diáknyelvet. BIRÓ Enikő romániai magyar példákon mutatja be a kisebbségi kétnyelvűek nyelvtanulási hiedelmeit és az egyetemi hallgatók nyelvtanulási motivációit. MOLNÁR CSIKÓS László a szavak és a szókapcsolatok közötti jelentésmegoszlás kérdésével foglalkozik.
A Hungarológiai Közlemények megjelenését a Bethlen Gábor Alap támogatta.
A folyóirat az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Karának jegyzetellátó boltjában vásárolható meg.
Elektronikus elérhetősége: http://epub.ff.uns.ac.rs/index.php/hk
Kiadványaink támogatója a Bethlen Gábor Alap, Budapest